Jak powstaje kosz wiklinowy?

Robienie kosza z wikliny. Kosz Świat Wikliny

Wiklina jest surowcem głęboko zakorzenionym i wyrabianym w sposób tradycyjny. Sposoby plecenia i obróbki tego materiału sięgają nawet czasów starożytnych. Proces powstawania koszy wiklinowych jest fascynujący i łączy w sobie doświadczenie i szacunek do tradycji i natury. W naszym artykule omówimy wszystkie etapy tworzenia tego rękodzieła, które przetrwało wieki.

Skąd pochodzi surowiec do produkcji koszy wiklinowych?

Wiklina to roślina z rodziny wierzbowatych, czyli młode pędy kilku gatunków wierzb. Do produkcji koszy wiklinowych wykorzystuje się głównie 4 gatunki wierzby: wiciową, migdałową, purpurową i amerykańską. Wierzba amerykańska została sprowadzona do Polski w XIX wieku. Sztuka plecenia z wikliny jest bardzo stara, a Polska jest jednym z głównych eksporterów tego rodzaju produktów. Wspomniane gatunki wierzby rosną głównie na mocno nasłonecznionych i podmokłych terenach i preferują gliniaste i próchnicze gleby. Spotkamy ją w wielu rejonach Polski, szczególnie na obszarach nadrzecznych, bagnach i w okolicach pól i lasów. Warto podkreślić, że do produkcji wyrobów wiklinowych używa się jednorocznych gałązek. Wyróżnia je bowiem regularna i bardzo gładka powierzchnia pozbawiona rozgałęzień. W sprzyjających warunkach młode pędy wierzby osiągają nawet metr wysokości.

Jakie są etapy produkcji kosza wiklinowego?

Młode pędy wierzby muszą zostać poddane specjalistycznej obróbce. Produkcja kosza wiklinowego obejmuje kilka etapów.

Etapy produkcji kosza wiklinowego:

  1. Zbieranie surowca

Pierwszym krokiem jest zebranie młodych pędów wierzby. Idealne będą zdrewniałe i jednoroczne gałązki, które urosły do wystarczających rozmiarów.

  1. Przygotowanie gałązek

Zebrane pędy poddaje się obróbce, czyli procesom zmiękczania i suszenia. Niektóre z nich dodatkowo są barwione. Celem tych działań jest nadanie wiklinie elastyczności, koloru i odpowiedniej wytrzymałości.

  1. Wyplatanie

Na tym etapie gałązki wikliny są już gotowym surowcem, z którego można wyplatać kosze. Specjaliści używają różnorodnych technik plecionkarskich, aby stworzyć strukturę tego produktu.

  1. Formowanie kosza i wykończenie

Ostatnim etapem jest nadanie ostatecznego kształtu lub rozmiaru kosza. Dość często dodaje się także uchwyty lub maluje go na wybrany kolor.

Każdy z etapów wymaga niezwykłej precyzji oraz wiedzy. Doświadczeni rzemieślnicy potrafią stworzyć funkcjonalny i niezwykle trwały produkt.

Jakie narzędzia i techniki są wykorzystywane przy tworzeniu koszy wiklinowych?

Produkcja koszy wiklinowych wymaga wykorzystania specjalistycznych narzędzi i technik.

Do przydatnych narzędzi zaliczymy:

  • nożyce do cięcia,
  • nóż, który będzie wykorzystywany do formowania i cięcia surowca,
  • młotek wiklinowy służący do rozbijania i zmiękczania pędów wierzby,
  • drewniane formy, które nadają odpowiedni kształt,
  • narzędzia służące do formowania różnorodnych wzorów na wiklinie.

Niezwykle istotna jest także znajomość technik plecionkarskich. Najczęściej używana jest plecionka prosta polegająca na równoczesnym przekładaniu wikliny nad i pod siebie. Często wykorzystuje się także plecionkę krzyżową (przecinanie się pędów i tworzenie krzyżujących wzorów) i spiralną, która układa pędy w spiralny wzór. Specjaliści korzystają także z plecionki warkoczowej, zygzakowej i oplatającej. Doświadczeni rzemieślnicy potrafią dostosować narzędzia i techniki do konkretnego projektu.

Jakie są możliwości personalizacji koszy wiklinowych?

Dzięki personalizacji koszy wiklinowych można dostosować produkt do indywidualnych potrzeb każdego klienta. Produkty te mogą mieć dowolną wielkość i kształt. Można zatem wybierać spośród koszy okrągłych, kwadratowych, prostokątnych i owalnych. Dostępne są także różne kolory wikliny: od jasnych do całkiem ciemnych. Możliwe jest również dodanie elementów wykończeniowych, np. ozdobnych brzegów, koronek, tasiemek, kwiatów, kokard i drewnianych ozdób. Na uwagę zasługuje także wybór spośród wielu wzorów i rodzajów plecionek, a różne kombinacje pozwalają stworzyć unikalny design produktu. Spersonalizować można także wnętrze kosza, czyli podszewkę, kieszonkę i rodzaj wyściełania. Klienci mogą zamawiać kosze wiklinowe z dowolnym napisem lub logo firmy.

Wiklina to tak naprawdę młode pędy wierzb, które zostały poddane odpowiedniej obróbce. Proces produkcji kosza z tego surowca składa się z kilku etapów. Każdy z nich wymaga doświadczenia i wiedzy z zakresu obróbki wikliny. Na uwagę zasługuje możliwość personalizacji koszy wiklinowych. Obejmuje ona wielkość, kolor, elementy ozdobne, różne rodzaje plecionek, wnętrze kosza i umieszczenie dowolnego napisu lub logo.

Udostępnij

Więcej wpisów

Zabawki w koszu wiklinowym - Świat Wikliny

Wiklina w dziecięcym pokoju

Wiklina, jako materiał naturalny, zdobywa coraz większą popularność w aranżacjach dziecięcych pokoi. Jej unikalne właściwości sprawiają, że jest idealnym wyborem zarówno pod względem estetycznym, jak